
Kurpitsaa voi käyttää leivän leivonnassa porkkanan tapaan: se raastetaan ja laitetaan muun taikinan joukkoon. Raaste kypsyy leivän paistuessa.
Kurpitsasämpylät (n. 20 sämpylää):
- 10 dl vehnäjauhoja
- 5 dl grahamjauhoja
- 5 dl vettä
- 25 g tuorehiivaa
- 2-3 tl suolaa
- 2 rkl hunajaa
- 50 g voita
- noin 5 dl kurpitsaraastetta
Murenna hiiva veden joukkoon ja sekoita hyvin. Lisää osa jauhoista veteen niin, että taikinasta tulee löysää. Peitä liinalla ja anna taikinan kuplia noin puoli tuntia. Lisää loput jauhot ja muut aineet taikinan joukkoon. Vaivaa yleiskoneessa taikinakoukulla noin 10 minuuttia tai kunnes taikina irtoaa kulhon reunoilta. Jos taikina vaikuttaa liian löysältä, lisää siihen vielä vehnäjauhoja ja vaivaa vielä hetki.
Irrota taikina taikinakoukusta, jauhota taikinan pinta, peitä liinalla ja anna kohota tunnin, parin verran.
Kaada taikina jauhotetulle pöydälle ja vaivaa siitä ilmakuplat pois. Jaa taikina kahteen osaan ja leivo osista kaksi paksuhkoa tankoa. Leikkaa tangot haluamasi kokoisiksi sämpyköiksi ja pyöritä ne pyöreiksi vielä jauhotetulla alustalla. Kohota sämpylöitä leivinpaperilla päällystetyllä pellillä sen aikaa kun uuni lämpeää.
Lämmitä uuni 225 asteeseen. Paista sämpylöitä uunin keskitasolla ensin 5 minuuttia ja lisää päällinen:
- 1 rkl hunajaa
- 25 g huoneenlämpöistä voita
- ripaus suolaa
Sekoita aineet keskenään kulhossa ja sivele hieman paistettujen sämpylöiden päälle. Anna sämpylöiden paistua uunissa vielä 7-10 minuuttia.
Anna jäähtyä ja nauti sellaisenaan voin kera tai sipaise lisäksi päälle kurpitsahilloa.