
Mungpapu antaa hyvän maun lisäksi ruokiin täyteläisyyttä ja lisää niiden proteiinipitoisuutta. Kun papuja lisää salaatin joukkoon reilusti, pitää salaatti kovemmankin nälän poissa pitkän aikaa.
Salaatin teko alkaa mungpapujen liotuksesta, keittämisestä ja marinoimisesta.
Liota 250 g mungpapuja 8 tuntia vedessä. Vaihda vesi ja keitä uudessa vedessä noin 20-30 minuttia tai kunnes papujen suutuntuma on mielestäsi hyvä. Siivilöi ja jäähdytä.
Laita pavut rasiaan ja tee marinadi.
Papumarinadi:
- 1 appelsiinin kuori raastettuna
- 3 rkl oliiviöljyä
- 2 tl sitruunamehua
- suolaa
- pippuria
Sekoita kaikki ainekset papujen joukkoon ja anna papujen maustua muutaman tunnin ajan tai yön yli.
Salaatinkastike:
- 50 g paahdettuja mantelilastuja
- 3 rkl oliiviöljyä
- 5 rkl vettä
- 1 mandariini tai puolikas appelsiini
- ripaus suolaa
- ripaus mustapippuria
- kourallinen tuoretta minttua ja sitruunamelissaa
Hurauta kaikki aineet soseeksi blenderissä.
Salaattiin (neljälle):
- keitetyt ja marinoidut mungpavut
- 1/2 jäävuorisalaatti
- 2 suurehkoa punajuurta
- 3 kananmunaa
- 2 mandariinia
- 1-2 kevätsipulia
- (tuoreita yrttejä)
Pilko jäävuorisalaatti pieniksi. Laita kulhoon ja lisää puolet salaatinkastikkeesta. Sekoita kastike salaattiin hyvin. Kaada salaatti tarjoiluvadin pohjalle ja kaada päälle marinoidut mungpavut. Pilko ja lohko punajuuret, kananmuna,mandariini ja kevätsipuli mieleisiksisi paloiksi ja asettele kauniisti salaatin päälle. Annostele päälle loput salaatinkastikkeesta lusikan kanssa ja koristele vielä tuoreilla yrteillä.
Vinkki! Jos haluat salaatista vegaanisen, voit korvata kananmunan esimerkiksi tofulla tai pähkinöillä.
One Comment Lisää omasi